تاریخچه
تاریخچه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران

راه اندازی اموزشگاه عالی مامایی ساری در سال 1354 و توسعه آن در سال 1365 به عنوان اولین مرکز آموزشی حوزه درمانی استان مازندران پایه تشکیل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران در سال 1367  گردیده است.

آموزشگاه  مامایی درسال 1367 به دانشکده پرستاری و مامایی نسیبه ساری ارتقاء یافت ، پس از آن بود که دانشکده پزشکی بابل در سال 64 ، دانشکده پزشکی ساری در سال 67 و دانشکده پزشکی گرگان در سال 71 تاسیس شد.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ابتدای تشکیل، استان های مازندران و گلستان، همچنین شهرستان بابل را هم تحت پوشش داشت

 با منتزع شدن استان گلستان در سال 1367 و استقلال دانشگاه علوم پزشکی بابل در سال 70 ، دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز به مرکزیت ساری پایه گذاری شد.

معاونت بهداشتی دانشگاه (مرکز بهداشت استان) یکی از 8 معاونت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران  است که 1110 خانه بهداشت روستایی، 315 مرکز بهداشتی درمانی، 54 پایگاه بهداشتی درمانی ، 21 شبکه و مرکز بهداشت و درمان را تحت پوشش دارد.

معاونت بهداشتی با کمک به توسعه نظام شبکه بهداشت و درمان در سطح استان و ساخت خانه های بهداشت ، مراکز بهداشتی و درمانی روستائی ، شهری و پایگاه بهداشتی و پوشش جمعیتی استان و با اقداماتی نظیر پوشش 100 صدی واکسیناسیون، غربالگری و جمع ‏آوری، ثبت و تجزیه و تحلیل اطلاعات بخش سلامت ضمن  رسیدن به اهدافی نظیر ریشه کنی ، حذف و  کنترل بیماری هایی نظیر فلج اطفال، کزاز نوزادی، سرخک، سرخجه، دیفتری، سل و مالاریا در مازندران ، کاهش میزان مرگ و میر در مادران باردار ، کودکان و نوزادان زیر یک ماه و کاهش بروز تالاسمی ماژور را فراهم آورد و طی  5 سال اخیر نیز با  اجرای برنامه پزشک خانواده روستائی  و  شهری شناسایی بیش از 160 هزار بیمار دیابتی و 250 هزار بیمار فشارخون بالا گام های موثری در  ارتقاء شاخص های سلامت در استان بردارد .

 گفتنی است دانشگاه علوم پزشکی مازندران از سال 93 که بعنوان مرکز کلان منطقه یک آمایش سلامت دانشگاههای علوم پزشکی کشور انتخاب شده است و حوزه بهداشت استان با انجام مداخلات و هماهنگی های منطقه ای توانسته است نقشی تعیین کننده در سیاستگذاری و اجرای برنامه های منطقه ایفا می کند.

 
تاریخ به روز رسانی:
1399/11/04
تعداد بازدید:
1465
  
تغییر سایز متن
تغییر رنگ
Powered by DorsaPortal