معاونت بهداشتی
۱۳۹۷ پنج شنبه ۴ بهمن
برنامه شيوه زندگي سالم در دوره سالمندي

· هدف:

E افزايش آگاهي جامعه و بويژه سالمندان نسبت به فرآيند پيري و ابزار غلبه برعوامل ايجاد كننده آسيب ها و معلوليت ها

E افزايش آگاهي جامعه نسبت به حفظ احترام و شأن و حرمت سالمندان و حفظ موقعيت و جايگاه سالمند در خانواده و جامعه

سالمندي بيماري نيست ، بلكه مرحله اي از چرخه زندگي است و فرايندي است كه هرگز متوقف نمي شود. در عين حال اين مرحله با انباشته شدن خرد و تجربه همراه است و فرصتي است كه فرد مي تواند تجربياتش را به نسل هاي بعد منتقل كند .

اغلب سالمندان مي توانند توانايي هاي شناختي و جسماني خود را تا حد قابل توجهي حفظ كنند به شرط آن كه شيوه زندگي سالم را اتخاذ نمايند . نياز هاي جسماني در سنين پيري از اهميت فراواني برخوردار هستند و مسائل رواني ناشي از سالمندي نيز تحولات بسياري در روش زندگي اين گروه به وجود مي آورد.در دوره سالمندي شخص ممكن است به دليل محدوديت هاي مربوط به تغييرات پيري براي برآورد كردن نياز هاي اساسي به كمك ديگران نياز داشته باشد.در اين راستا آموزش بهداشت و شيوه زندگي سالم به سالمندان و افراد خانواده آنان امر مهمي است كه مي تواند بسياري از مشكلات ناشي از تغييرات پيري را كنترل و يا به تعويق انداخته و سلامتي سالمندان را حفظ نمايد.

به همين منظور در ابتدا مجموعه 4 جلدي راهنماي بهبود شيوه زندگي سالم در دوره سالمندي تهيه گرديد . در اين كتاب ها توصيه هاي بسيار ساده اما مفيد ، براي يك زندگي سالم ارائه شده است . اين توصيه ها براي سالمندان سالم طراحي شده اند و اگر چنانچه سالمندي ، طبق نظر پزشك خود بيماري خاصي نداشته باشد ، مي تواند اين توصيه ها را در زندگي روزمره خود به كار بندد و يا حتي مي تواند آن ها را به خانواده خود نيز آموزش دهد.(دربخش مواد آموزشي قابل دريافت مي باشد)

پس از آن بر اساس مشكلات اساسي و اولاي سالمندان براي آموزش گروهي استاندارد سالمندان طرح درس هايي با موضوع شايع ترين مشكلات سالمندان تدوين گرديد كه براي استفاده در كلاس هاي آموزشي گروهي سالمندان مورد استفاده قرار گرفت. در اين برنامه پس از آموزش هاي داده شده به سالمندان با انجام آزمون بلافاصله پس از آموزش ميزان فراگيري ايشان را تعيين مي نمايند و در صورت پاسخ به 70 درصد پرسش ها بعنوان آموزش ديده در درنظر گرفته مي شوند. پس از آن براي تعيين ميزان به ياد ماندن مطالب آموزشي داده شده به فراگيران ، پس از 2 ماه از برگزاري كلاس آموزشي ،دانش ماندگار سالمندان اموزش ديده توسط آزمون سنجيده مي شود و در صورت پاسخ به 70 درصد پرسش ها بعنوان آموزش ديده داراي دانش ماندگار در درنظر گرفته مي شوند.

سپس با توجه به اهميت تغذيه در دوران سالمندي كه خود عامل اصلي بسياري از بيماري هاي اين دوران مي باشد و براي يكسان سازي آموزش هاي سالمندان در سطح كشور ، آموزش تغذيه صحيح در دوران سالمندي بعنوان برنامه اصلي آموزش هاي گروهي استاندارد در نظر گرفته شد. از آنجائيكه طرح درس پيشنهادي اداره سلامت سالمندان براي جندين دوره كلاس آموزشي براي هر سالمند در نظر گرفته شده است و با توجه به عدم حضور متوالي يك سالمند بدليل مشكلات جسمي و كم حوصلگي در چندين كلاس ، كارشناس سلامت سالمندان معاونت بهداشتي با همكاري كارشناسان تغذيه و كارشناسان سالمندان شهرستان ها طرح درس يك روزه با مطالب كاربردي براي سالمندان تدوين نموده است و در حال حاضر در تمامي استان از اين طرح درس استفاده مي گردد.

1394/07/12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal