معاونت بهداشتی
۱۳۹۷ پنج شنبه ۴ بهمن
تغييرات جمعيتي و اهميت آن

همانطور كه ميدانيد ،افزايش طول عمر انسان ها و اضافه شدن جمعيت سالمندان يكي از دستاوردهاي قرن 21 بوده و سالخوردگي جمعيت پديده اي است كه برخي جوامع بشري با آن روبرو شده و يا خواهند شد. براساس نظريات WHO اين پديده ناشي از بهبود شرايط بهداشتي است كه منجر به پيشگيري از بيماري ها و در نهايت افزايش اميد به زندگي شده است .بنابراين سالخوردگي جمعيت در واقع يك موفقيت بهداشتي است كه در صورت عدم برنامه ريزي مناسب ، به يك چالش بزرگ تبديل خواهد شد.

بر اساس منابع علمي جمعيتي ، زماني كه 8% جمعيت را افراد 65 سال و بالاتر و يا 12% جمعيت را افراد 60 سال و بالاتر تشكيل دهند، پديده سالمندي استقرار مي يابد.

درطول چند دهه اخير نسبت سالمندان دردنيا درحال افزايش است. براساس برآوردها ، نرخ رشد سالمندي به جمعيت درحدود 5/2 درصد است كه با ادامه اين روند در سال 2025 ميلادي جمعيت سالمندي جهان به حدود يك ميليارد نفر خواهدرسيد و حدود 13.7% جمعيت را تشكيل خواهد داد.

براساس تحقيق آماري سازمان ملل ، پيرشدن جمعيت جهان پديده اي غيرقابل برگشت است و درسال 2050 شمار افرادي كه بيش از 60 سال سن دارند، بيشترازافراد زير 15 سال خواهد بود . در حال حاضر 629 ميليون نفر ازجمعيت جهان 60 سال يا بيش از آن سن دارند كه اين رقم بيانگر يك نفر از هرده نفر در جهان است . درسال 2050 اين رقم به 2 ميليارد نفرمعادل يك نفر از هرپنج نفر مي رسد . مقايسه آمارها نشان مي‌دهد كه در طول 75 سال، يعني از سال 1950 تا 2025 جمعيت سالخوردگان جهان شش برابر مي‌شود كه دو برابر رشد كل جمعيت جهان در اين مدت است كه نزديك به سه برابر رشد خواهد داشت.

بايد توجه كنيم پيرشدن جمعيت درسال هاي آينده چهره اي جديد ارائه مي كند كه شكل اجتماعي و فرهنگي جامعه را تغييير خواهد داد و منجر به ايجاد مشكلات خاص خود خواهد شد نظير:

1- تغيير شكل بيماري ها به سمت بيماري هاي مزمن و نا توان كننده نظير بيماري هاي قلبي عروقي ، ديابت و سرطان ها و درنتيجه افزايش هزينه هاي درماني و توانبخشي و تامين مراكز درماني خاص .

2- مشكلات اجتماعي نظير بازنشستگي و مستمري ، بيكاري و عدم اشتغال ، افزايش سرباري ، سرمايه گذاري و بازار كار ، كاهش رشد اقتصادي ، طراحي شهرسازي و مسكن مناسب و ...

3- تغيير شكل خانواده ها، تنهايي افراد سالمند ، مشكلات رسيدگي به سالمندان، تامين مراكز خاص نگهداري سالمندان و ....

افزايش تعداد و نسبت سالمندان در جامعه، در صورت آماده نبودن زيرساخت هاي لازم، يك چالش جدي براي نظام هاي رفاه اجتماعي و سلامت ايجاد مي كند.

بر اساس بررسي هاي به عمل آمده ، 15% از مراجعين به مطب پزشكان متخصص، 34 % از معالجات

سرپايي در بيمارستان ها و 89 % از تخت هاي مؤسسات و سراهاي نگهداري را افراد بالاي 65 سال به خود اختصاص مي دهند و به طور كلي 60 %از هزينه مراقبت هاي پزشكي توسط اين گروه سني

مصرف مي شود.

ارايه يك راه حل مناسب براي مشكل سالخوردگي جمعيت، مستلزم درك عيني، كمّي، و علمي از ابعاد مشكلات اين گروه سنّي مي باشد. عليرغم توجه ويژه به سلامت سالمندان در طي دهه اخير، برنامه هاي سلامت سالمندان در كشور ، فاقد يك جهت گيري راهبردي و محروم از ارتباطات بين بخشي مناسب بوده است.

بنابراين براي مقابله با چالش هاي پيش رو ضروري است از هم اكنون با برنامه ريزي هاي مناسب و با همكاري كليه سازمان هاي دست اندركار در امر بهبود شرايط جامعه ، بويژه سالمندان ، گام هاي موثري برداريم تا بتوانيم به اين عزيزان خدمت نماييم.

در همين راستا با هدف كاهش بار بيماري ها ، كاهش ناتواني و معلوليت ها و كاهش مرگ هاي زودرس در سالمندان ، برنامه سلامت سالمندان در برنامه توسعه سوم و پنجم در قالب كميته راهبردي ساماندهي سالمندان بطور كامل ديده شده است كه تأمين سلامت در ابعاد مختلف و رفاه سالمندان و هماهنگي بين دستگاه هاي اجرايي براي سازماندهي امور سالمندان و اجراي برنامه هاي تعريف شده از جمله فعاليت هاي آن مي باشد و متولي آن در سطح كشوري وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي و در سطح استان ها دانشگاه هاي علوم پزشكي مي باشند.

1394/07/12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal